Keresés ebben a blogban

2018. április 13., péntek

Volt idő, hogy a kutya nem őrizte a magyar Szent Koronát

Egy híján 170 éve, április 14-én, Debrecenben kiáltotta ki Kossuth a Habsburg-ház trónfosztását! 



Több mint 150 évvel ezelőtt az országgyűlésnek egészen Debrecenig kellett menekülnie, hogy 1849. április 14-én a Református Nagytemplomban megtörténhessen a Habsburg-ház trónfosztása. Napjainkban Magyarországon, ha nem vagy elégedett a fennálló renddel, lehetőséged van négyévente eldönteni, megtartod-e jelenlegi vezetőidet vagy másokat szeretnél helyettük. Nos, több mint másfél évszázaddal ezelőtt azonban ez korántsem volt ilyen egyszerű. Egészen Debrecenig kellett menekülnie a Parlamentnek, hogy kifejezze akaratát.

Debrecen, Magyarország fővárosa



Az első, népképviseleten alapuló Országgyűlés szinte egy emberként elfogadta Kossuth javaslatát, minek szerint a Tisza mögötti városba - mely meglátásuk szerint a téli pusztaságon aránylag könnyen védhető volt - tegyék át székhelyüket. Így lett Debrecen a történelem folyamán először Magyarország fővárosa néhány hónapra.
Azonban a város, mely ma az ország második legnagyobb városa, nem csak fekvésével érdemelte ki a bizalmat, hanem lakóinak áldozatkészségével és nagylelkűségével is.



Hóban, fagyban menekültek az ország képviselői
1849-ben mínusz 25 °C-os hidegben, több ezren menekültek a farkasordító zimankóban, úttalan utakon Debrecenbe. Köztük voltak a haza nagyjai, politikusok katonák, irodalmárok (Petőfi, Jókai, Vörösmarty, Kemény Zsigmond) és az ő hozzátartozóik is. Aki tehette, Szolnokig vasúton jutott el. Eddig tartott ugyanis az ország második vasútvonala. Innen szekéren, batáron, szánon vagy gyalog és lóháton igyekeztek a kálvinista Rómába. A városba, mely oly sok évszázadon át mindig menedéket nyújtott a menekülteknek. Történészek szerint 2800-3200 fő érkezett meg ily módon a cívisvárosba.

Ingyen koszt és kvártély „járt” a képviselőknek



A debreceni polgárok ingyen szállásolták el a képviselőket. Kossuthot és családját pl. a debreceni Városházán látták vendégül, s a magyar Szent Koronát is itt őrizték. Egy debreceni kereskedőcsalád, a Rickl família adta kölcsön számukra a saját porcelán étkészletét, s ugyanez a család látta vendégül Nyáry Pált, a honvédelmi bizottmány alelnökét is. Megfordult náluk Petőfi Sándor is, aki a ház akkori gazdájának, Rickl II. József Zelmos nemzetőr-főhadnagy lovassági szolgálati kardjára cserélte el saját díszkardját. A sors fintora, hogy a vesztes debreceni csata után az ellenséget, azaz az orosz Paskievics herceget kellett elszállásolniuk, aki a debreceni csatában többszörös túlerővel legyőzte a magyar hadsereget.  Majd azt a Rüdiger grófot, aki innen indult Világos felé, és aki előtt később Görgey letette a fegyvert. Kossuthoz nem messze szállt meg a felsőház elnöke is, neki a városházával szemben levő kereskedőház szolgált szálláshelyéül. Ugyanaz a Szilágyi-Andaházi ház néven emlegetett lakhely, melynek erkélyéről Kossuth még aznap lelkesítő beszédében Debrecent a szabadságharc őrvárosának nevezete. Történt ez még ugyanazon a napon, mikor is átlépte a városkaput, és a kapuőr a névsor 2265-ös sorszámához , a „magyarok Mózesse”-ként jegyezte fel őt naplójába.

A kutya nem őrizte a koronát

Úgy képzelnénk, hatalmas őrség őrizte a Koronát ekkor, melyet természetesen magukkal hoztak, s a városházán helyeztek el, az igazság azonban az, hogy az egy fémládában feküdt a magánlevéltárban anélkül, hogy bárki is ráhederített volna. Az osztrákok is egy szupertitkos helyen képzelték el annak meglétét, ezért Kossuthék távozása után  még a padlót és a kályhát is feltörték. Hiába. Az ereklye akkor már rég a tiszai füzesekben volt elásva.



Nem voltak pártok
Mai értelemben vett pártokról akkoriban szó sem volt, csupán a kortársak beszéltek a Habsburg-házzal kiegyezést óhajtó „békepártról”, illetve a szabadságharcot legvégsőkig folytatni akaró „radikális pártról”, de ezek gyorsan változó, inkább laza összetételű csoportok voltak. Kossuth és a képviselők többsége pedig egyik irányzatot sem vallotta magáénak, hanem az ellentétes álláspontok között a középutat választotta.

De hogyan is zajlott egy ülés akkoriban?



A híres Református Kollégium Oratóriumában ülésezett az Alsóház. A debreceniek, akik nem hogy nem vettek még részt országgyűlési üléseken, de televízió híján még csak nem is láthattak ilyet, igencsak elképedtek a nyílt üléseken, melyeket egyébként a helyiek: férfiak és nők egyaránt látogathattak és a karzatról figyelhettek. A kemény viták alkalmával a képviselők modorában ugyanis bőven találtak kivetnivalót, és nem volt ínyükre a lármás, sokszor komolytalan viselkedés sem, melyet tapasztaltak, hiszen ezektől az emberektől várták az ország megmentését. Egy akkori újság, az Alföldi Hírlap pl. a következőképpen számolt be a tapasztaltakról:„a képviselők nagy lármát csapnak az országgyűlésen, némelyiknek majd kipattan a szeme a kiabálásban, úgy erőlködik”.



A református keresztény eszméken alapuló Kollégium azonban nem hogy megbocsátotta ezeknek a férfiaknak a szabadság érdekében folytatott hangos lármázását, hanem amikor a kormány az országgyűléssel visszaköltözött a fővárosba, egy fityinget sem fogadott el a haza nagyjaitól. Pedig Kossuth térítést óhajtott nyújtani az épületen esett károkért. Az eseményről a Kollégium volt tanára, Kónya József 1948-ban megjelent, Kossuth és Debrecen című tanulmányában a következőket írta: „…dicsőségére szolgált a Kollégiumnak, hogy a főiskola épülete volt a nemzet jobb sorsa irányításának színhelye. Kisszerű számítások helyett inkább mindent késznek nyilatkozik feláldozni a haza megmentésére, a szabadság kivívására. A Kollégium, a református keresztyén erkölcsön alapuló tudománynak, valamint a nemzeti művelődésnek bölcsője és terjesztője nem is adhatott más választ.”

A képek forrása: Herczeg Zsuzsanna fotói