Keresés ebben a blogban

2017. július 12., szerda

Rózsa Sándor, az igaz betyár

"Jó embört sohasem bántottam!" (Rózsa Sándor) 
Nem tartozott a futó és a kapcabetyárok közé. Ezeket az igaz betyártársadalom is megvetette.

Rózsa Sándor, alias Rúzsa Sándor, harcolt az 1948-as szabadságharcban is, és még tudta, mi az a betyárbecsület. 

Alexanderként anyakönyvezték, de ki hívná Rózsa Sándort ma így? A nép még a nevét sem merte kiejteni, csak a "kögyelmes parasztként" emlegették. 

Bár a Hortobágyon is terjedtek róla legendák, én most ellátogattam a fő portyázási területére, Ásotthalom térségébe, s a településen meglátogattam a Rózsa Sándor Élményházat is, ahol számos, eddig általam nem ismert ténynek jutottam a birtokába. 



Rózsa Sándor keresztlevél-bejegyzése


Nem hagyhattam ki Rózsa Sándor fáját sem, ahol elmerengtem, hogyan kapaszkodhatott fel a betyár a most 220 éves nyárfára, amikor is a pandúrok elől menekült, s csak a szabadon engedett lovát üldözték tovább a betyárvadászok. Ráadásul, a fa nem csupán menedékül szolgált, hanem jelzőfaként is. Erre ne menj, ""mondta" mert ebben a kocsmában ülnek a pandúrok, vagy erre gyere, mert itt vagyok. 

Bár, mivel a kocsmák határokra épültek, így volt olyan, hogy egy ivóban szemeztek egymással a betyárok és a pandúrok, hiszen a két szélen ülve, ha már más körzetben itták a bort, nem intézkedhetett a pandúr a betyárral szemben, hiszen ott már nem volt ehhez joga. 








Rúzsa Sándor nagyszerű férfinek számított, sorban álltak érte a hölgyek. Karizmatikus személyiség volt, így nem csoda, ha annyi szeretője lehetett, amennyit csak akart.

S bizonyára sokan azt sem tudják, hogy bármennyire is kalandos életútja volt a betyárnak, egyszerű harisnyakötőként tengette az életét utolsó éveiben a börtönben.


Az idén 204 éve, július 10-én született betyár tiszteletére minden évben megrendezik Ásotthalmon a Rózsa Sándor Fesztivált, melyet idén 2017. július 14-15-én tartanak. A településre látogatva még beszélgethetsz olyan öregekkel, akiknek a felmenői személyesen is találkoztak a betyárral, így tudnak róla mesélni. A programok mellett pedig ellátogathatsz az egyedülálló Rózsa Sándor Élményházba is, ahol közelről is megismerkedhetsz néhány személyes tárgyával, és természetesen róla és a korról, amelyben élt, is tájékozódhatsz. És nem utolsósorban, kiderül, mit is mondott a bírósági tárgyalásán. A beszédéből kiderül, milyen embernek tartotta magát, és mivel védte magát a bírósági tárgyalásán.  








Az, hogy hogyan is kapták el egy félreértésből adódóan, és hogy mi köze az 1848-as szabadságharchoz, kiderül a cikkemből a www. she.hu oldalon:  Kattints az alábbi linkre!
Rózsa Sándor, a magyar Robin Hood












Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése