Keresés ebben a blogban

2016. szeptember 22., csütörtök

A varázslatos Elba, Korzika, Szardínia... de a Csodák mezejére és még sok más lélegzetelállító helyre is ellátogatok 1. rész


Te melyik típus vagy? A társasutazásos vagy az egyedül utazós? Esetleg mindkettő? Bármelyik kategóriába is tartozol, kétségtelen, hogy mindkét utazási formának megvannak az előnyei és a hátrányai. Engedd meg nekem kedves olvasó, hogy egy varázslatos olasz–francia körút személyes tapasztalatain keresztül kalauzoljalak téged lélegzetelállító, meseszép tájakon, bámulatos erődítmények, paloták és egyedülálló épületek közt, illetve ódon városkák és hangulatos falvak zegzugos utcáin. Mindeközben szó szerint a Csodák mezejére is eljutsz majd, s felfedezheted többek között azt is, mennyire vonz téged a közös utazás élménye, vagy maradsz inkább „magányos farkas”, ha útnak indulsz.

S ha kész a hamuba sült pogácsa helyett a szalámis zsömle is, a tarisznyába, akarom mondani a hátizsákba vele, és kezdődjék a történet!







Egy tavaszi, márciusi reggelen történt, mikor is megkaptam az utazási iroda hírlevélben küldött mesés szeptemberi ajánlatát, melynek címe: A varázslatos Elba, Korzika, Szardínia...

Corsica: Porto
Ki ne szeretné magát legalább egy kis időre száműzni a káprázatos Elba szigetére, oda, ahol Napóleon kényszerűségből múlatta az időt? Vagy az egységes Olaszországért harcoló Garibaldi egykor saját szigetére, a Szardíniához tartozó Caprerára, ahol Giuseppe Garibaldi tábornoknál vendégeskedhet? Nem is beszélve a festői szépségű Korzikáról, ahol Napóleon szülőházát is meglátogathatja.

Így nem sokáig gondolkodtam, hanem úgy döntöttem, hogy Napóleonnal ellentétben önként és dalolva vállalom a „száműzetést”.














Tippek, hogyan válasszunk utazási irodát! (Idegenvezetői szemmel nézve és egyéni utazásaim során szerzett tapasztalataim alapján) 
Idegenvezetői honlapom: http://debrecen-city-guide.iwk.hu/

Múlt és tapasztalat alapján:
Gyakorlott körutazók tudják, hogy vannak már nevesebb körutazást szervező utazási irodák, melyek fő profilját az ilyen jellegű utak teszik ki. Ezek útjaira kb. 60 %-ban törzsutasok jelentkeznek, akik már kipróbálták az irodát és „visszajáró vendégek”. Nem árt tehát ilyen céget választani. Ez természetesen nem garancia arra, hogy minden flottul megy majd, hiszen malőrök minden utazás során előfordulhatnak. De mivel sok éves tapasztalattal rendelkeznek, és törekednek arra, hogy a későbbiekben is velük utazzunk majd, ezért nagy eséllyel minőségi szolgáltatást nyújtanak.

Felszállási hely szerint:
Kinézünk egy utat egy nekünk szimpatikus utazási irodánál, de az nem lakhelyünkről indul, hanem több száz kilométerrel távolabbról? Ilyenkor sok esetben fájó szívvel vesszük tudomásul, hogy lemondunk az utazásról, mivel jelentősen megnövelné a kiadásainkat az indulási helyre utazás költsége. Jó hír azonban, hogy léteznek olyan irodák, melyek transzfer buszokkal szállítják az utasaikat országunk több helyszínéről a kiindulási ponthoz, és onnan haza is fuvaroznak bennünket.

Ár-érték arány szerint:
Nem mindig a legolcsóbbnak tűnő út a legolcsóbb. Figyelmesen olvassuk el mindig, mit és milyen kategóriájú szolgáltatásokat tartalmaz az ár és miért kell pluszban fizetni.

Szájhagyomány útján:
Még mindig a legjobb reklám a szájhagyomány útján terjedő vélemény. Keressünk olyan ismerőst, aki már utazott a kinézett irodával, így ő első kézből adhat számunkra információt. Természetesen erre sem lehet száz százalékosan hagyatkozni, hiszen mindannyian máshogy látjuk a világot. De minél nagyobb számú egybehangzó állásfoglalást hallunk, annál nagyobb az esély a hitelességre.

Hogy minél jobb helyed legyen!

Válasszunk üléshelyet aszerint, hogy honnan szeretünk a legjobban bámészkodni, vagy hol érezzük magunkat komfortosabban. Van, aki inkább elöl szeret ülni, van aki az ajtók közvetlen közelében, ahonnan gyorsan le tud szállni a megállásoknál, azaz mindenkinek más a kényelmes. Ha esetleg egyedül utazunk, akkor érdemes minél hamarabb lefoglalni az ablak melletti ülést, amennyiben sokat szeretnénk fényképezni.

„Maradt még valami a szekrényedben?”

Ha ismerősen hangzik a mondat, akkor nem jól pakoltál be. Nem biztos, hogy minden ruhához más cipő kell, és nem célszerű az ékszereid legjavát sem magaddal vinni.

     1. nap

Még javában belülről figyeltük szemhéjainkat, amikor a vekker csipogásával arra késztetett bennünket, hogy azokat kívülről is megszemléljük. Nem volt meglepő, hogy azok a fekete hasonló árnyalatát mutatták külső felszínükön is, hiszen hajnali fél egykor még a kakas sem kukorékolt, csak mi, akiknek két órakor már szalámis zsemléstől, bőröndöstül az egyik nagyáruház parkolójában illett indulásra készen várakozni.

Jó tanács:
Kis neszeszerbe pakolj kistörölközőt, összecsukhatós fésűt tükörrel, stiftet, fogkefét, kisméretű fogkrémet, kézfertőtlenítő kendőt, esetleg sminked igazításához kellékeket, illetve amire egyénre szabottan szükséged lehet egy nap alatt, hogy frissen tartsd magad. Mindenből a lehető legkisebb kiszerelést pakold, hogy kis helyen elférjen. A bőröndből ugyanis nem lesz lehetőséged semmit sem kivenni, majd csak a megérkeztetek után. A háromórás megállásoknál fentieknek nagy hasznát veheted.

Hasi tasi vagy női táska

Útlevelünket, pénzünket utazáskor a legbiztonságosabb helyen tartsuk, mondjuk egy jó öreg hasi tasiban, azaz övtáskában. Ha mégsem, akkor táskánkban olyan belső helyre tegyük, ahová nem férhet illetéktelen "behatoló". 

„Illik, nem illik”

Egy társasúton illik nem elkésni, hiszen sokakat megvárakoztatnánk ezzel és az egész program csúszik, sőt le is maradhatunk ezáltal a kompunkról vagy egy eseményről stb.

Unaloműző

Bár a hajnali indulás kissé bódulttá tett bennünket, Debrecenből „kihajózva” azért érzékszerveink tevékenyen működtek, s hamarosan igen élénkké tettek. Mint kiderült, nem csupán az utazásra, hanem egy kabaré előadásra is befizettünk. Félúton Budapestre történt, hogy utastársunk az egyik megállónál, ahol újabb utas csatlakozott volna hozzánk, mobilt ragadott. Ez önmagában véve még nem adott okot önfeledt szórakozásra, a továbbiak azonban igen. Lelkiismeretesen hívta az utazási iroda által feltüntetett számot, melyet arra az esetre adtak meg, ha a budapesti központi indulásunkhoz képest a transzfer busz 15 percnél többet késik. Mivel az újabb utas késői érkezése miatt fennállt ez a veszély, így a megadott telefonszámon élénk diskurzust folytatott. Mint pár perc múlva kiderült, a saját buszsofőrünkkel. A derültség általános volt, de én megnyugodtam, hogy ehhez az utastársunkhoz csatlakozva, már biztos nem kések el sehonnan.

Az „elosztóban”

A nap első sugarai még csak bújkáltak az ég peremén, mikor „behajóztunk” szárazföldi kikötőnkbe, hogy az „elosztóban” megtaláljuk az utazási iroda egy időben induló buszai közül a „nekünk valót” s aznap másodjára is ki és berakjuk csomagjainkat. 

Légy egyedi!

Nem árt, ha kitűnsz a tömegből és minél egyedibb vagy feltűnőbb jellel látod el bőröndjeidet, így azonnal felismerhetőek lesznek majd a kipakolásnál és nem viszi haza más magával azokat.
Innentől kezdve elég ha kényelmesen hátradűlünk, és élvezzük az utat, hiszen nem mi vezetünk. Nem kell ismernünk az utat, a rutinos sofőrök és a gyakorlott idegenvezető minden közlekedési nehézséget megoldanak. 

Kapcsolj ki!

Mivel sokan leszünk összezárva kis helyen, ezért nem árt, ha nagyfokú toleranciával rendelkezünk. Ez nehéz olyankor amikor szómenésné ül mögöttünk, aki az idegenvezető utolsó mondatait megismétli és kommentálja az általa előadott történeteket. Emellett nem maradhatnak el az általa preferált  következő slágerszavak sem, úgy mint: „Igen, igen”, „így van”, „yes”, melyek kilenc teljes napig röpködnek mögöttünk két köhögése között. Mert az egész buszon ki más is lehetne beteg, ha nem a mögöttem ülő? Ezért a több napos fejtorna biztosított számomra, hiszen a betegségtől félve sűrűn fordítom kobakom a hátulról érkező köhögéssel ellenkező irányba, hogy a bacik maximum a hajamon landolhassanak. És már veszem is elő a csodaszert, mely elhagyhatatlan kellék megfázásveszélyes vagy utazós időszakban. A cayenne borsot, mint az egyik legjobb természetes antibiotikumot addig szórom a vizespalackomba, míg az kissé rózsaszínre színezi a vizet és meghúzom a műanyag üveget.

Fertőtleníts!

Köztudott, hogy hosszabb utazásokkor ajánlott felkészülni arra, hogy kívül és belül is fertőtlenítened kell majd magad a nem megfelelő higiénés körülmények és tisztálkodási lehetőségek miatt. Ezért fertőtlenítő kendő, vagy akár citromolaj is használható kezed fertőtlenítéséhez, a pálinka pedig a torkodat is kiválóan „tisztítsa”. A cayenne bors, mint természetes antibiotikum szintén bevethető belsőleg, ha bírod a csípőset.

Előbb a mosdó, aztán együnk!

És itt most nem a kézmosás kardinális szerepére gondolok. Ugyanis többek között a Szlovéniában is elterjedt egyik jelentős benzinkúthálózatnál található étteremlánc (Marché) esetében fél euróért látogathatod meg az illemhelyet, s az igazolószelvényt megtartva az étteremben annak árát levonják a fogyasztás díjából. Amennyiben szerencsés vagy, találsz még bónuszszelvényeket a mosdóban, mivel tapasztalataim szerint többen is otthagyják azt.

Választék

A választék általában háromféle leves, melyekből magunk szedhetünk. Eldönthetjük, mennyire vagyunk éhesek, vagy mire van pénzünk és ettől függően hozhatjuk meg a döntést, hogy kis vagy nagy adagot eszünk, s ehhez megfelelően vesszük le a hozzávaló méretű leveses csészét a polcról. De vannak itt saláták, sültek, sütemények is. Nem olcsó a hely, de egy meleg levest az egész napos utazás során mindenki megérdemel.

Olaszországban már lelkesen üdvözölnek bennünket a toscan templomok mellé épített tipikus egyedülálló harangtornyok (campanile) és a mandulafenyők (Pinus pinea), melyek vízszintesen álló ernyőszerű koronájukkal jellegzetes arculatot adnak a mediterrán vidéknek. 






Azt, hogy Toscanaban járunk, már a boltok polcain lévő pasta neve is bizonyítja. 

Vacsora, szállás
Mi más is lehetett volna az előétel, mint pasta:) Készültünk is rá, hiszen tudtuk, ha Olaszország, akkor pasta és az is aldente. Nem csalódtunk. Érkezett is  olaszos tempóban... Mint biztonsági játékosok, és mint magyarok, azért bőven szórtuk rá a hozzá feltálalt parmezánt, hátha ezzel kell jóllaknunk. Megérzésünk helyesnek bizonyult, mert a legjobb hazai mesterszakácsaink is megirigyelhették volna azt a mestermunkát, amit az olasz séf véghezvitt. Ilyen papírvékony disznóhússal ugyanis ritkán találkozik az ember lánya. A két-három szelet husi tányérdíszként rendben volt, de mint főfogás kevésnek bizonyult. Igaz, a tésztából lehetett repetázni, s még hátravolt a desszert is. Így aztán mindenki megtöltötte a gyomrát, és már nem voltak ferde gondolatai, csak ha a következő napi programra, a Pisai Toronyra gondolt.    













A sört azonban annál bőkezűbben mérték, mivel a képen olvasható "0,2 cl"-es 3 euróba kerülő draft beer rendelésekor az ugyanezen a fényképen látható mennyiségű sört kaptunk.  






Vége az első résznek. :) 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése